تاسیسات هوای فشرده

به طور کلی کاربرد هوای فشرده شامل موارد زیر می شود:
1 - تهویه مطبوع
در تمام ساختمان ها ، خودروها ، کشتی ها و به طور کلی هر مکانی که انسان در آن زیست می کند، نیاز به ایجاد دمای مناسب برای سکونت انسان می باشد . برای این منظور باید از تجهیزات برودتی و حرارتی مناسب استفاده کرد. پر کاربردترین و مهمترین روشی که برای متعادل سازی دمای یک محیط استفاده می شود، روش تهویه مطبوع و تجهیزات مربوط به آن می باشد. در روش تهویه مطبوع ، از صنعت هوای فشرده برای سردسازی و گرم سازی محیط استفاده می شود.

2 - ایجاد احتراق در موتورهای حرارتی
اکثر موتورهای حرارتی برای ایجاد احتراق به سوخت و هوای جو نیاز دارند . بدون وجود اکسیژن موجود در جو ، هیچ احتراقی صورت نمی گیرد. در بسیاری از موتورها (مانند موتور خودرو) فشار هوای جو، برای ایجاد احتراق کافی می باشد ولی برای ایجاد احتراق بهتر، می توان هوای جو را فشرده ساخت و سپس به داخل موتور خودرو فرستاد. برای این منظور، از تجهیزات هوای فشرده استفاده می کنند. در بعضی از موتورها (مانند موتور هواپیما یا همان موتور جت) فشرده سازی هوا برای احتراق در داخل موتور ضروری می باشد. برای این منظور نیز از تجهیزات هوای فشرده استفاده می شود.
3 - صنعت تولید گاز خالص
اگر برای شما هم سوال است که در تولید گاز خالص، نقش هوای فشرده چیست جالب است که بدانید. برای بسیاری از کاربردهای صنعتی ، شیمیایی ، پزشکی و … ما نیاز به گازهای خالصی داریم که در هوا موجود می باشند . مثلا برای فرآیند جوشکاری با گاز ، نیاز به اکسیژن خالص داریم. برای تولید لامپ های رشته ای، نیاز به گاز آرگون خالص داریم. تمامی این گازها ، درصدی از هوای جو را تشکیل می دهند که ما باید آنها را از جو استخراج کنیم . برای استخراج گازهای موجود در جو و تولید گازهای خالص، نیاز به صنعت هوای فشرده داریم.
4 - ماشین آلات صنعتی
بسیاری از ماشین آلات صنعتی برای تولید قدرت و عملکرد سریع، نیاز به نیروی پنوماتیک دارند . اصطلاح پنوماتیک، به گاز فشرده ای اطلاق می شود که در ماشین آلات استفاده می شود . مثلا دسته ای از ماشین آلات مانند کامیون ها برای ترمزگیری از نیروی قدرتمند پنوماتیک بهره می برند که عملکرد بسیار سریعی نیز دارا می باشد . یا مثلا چکش های پنوماتیکی که در صنعت راه سازی و ساختمانی استفاده می شود برای ایجاد نیروی ضربه ای زیاد ، از قدرت پنوماتیک استفاده می کند . اکثر ماشین آلات خطوط تولید با استفاده از نیروی هوای فشرده فرآیند مکانیکی خود را انجام می دهند . همان طور که مشاهده می کنید ، این صنعت به قدری گسترده و کاربردی می باشد که بدون آن ، هیچ صنعتی قادر به ادامه حیات نمی باشد . اکنون که با کاربردهای مهم این صنعت آشنا شدید، اجازه دهید تجهیزات این صنعت را معرفی کنیم.
تجهیزات صنعت هوای فشرده شامل موارد زیر است :
1 - کمپرسور
اصلی ترین و مهمترین لوازم صنعت هوای فشرده ، کمپرسور می باشد . کمپرسور وظیفه مکش و فشرده سازی هوا را بر عهده دارد . کمپرسورها در اندازه ، ظرفیت و توان های مختلفی تولید می شوند . انرژی مورد نیاز برای راه اندازی کمپرسورها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد . مثلا بعضی از کمپرسورها با نیروی برق و بعضی دیگر با نیروی مکانیکی به حرکت در می آیند .
2 - لوله و شیلنگ های مخصوص
برای انتقال هوای فشرده از کمپرسور به مخزن نگهداری ، از مخزن نگهداری به شیرها ، از شیرها به عملگرها و … نیاز به لوله ، شیلنگ و اتصالات مخصوص به آن داریم . این لوله و شیلنگ ها ، به صورت استاندارد و اختصاصی برای این صنعت ساخته شده اند و تحمل فشار زیاد ناشی از هوای تحت فشار را دارا می باشند .
3 - فیلتر هوا
هوای گرفته شده از جو ، دارای ناخالصی فراوانی می باشد . ذرات گرد و غبار و سایر آلودگی های میکرونی می بایست از هوای فشرده گرفته شوند و هوای تصفیه شده بدون ناخالصی وارد سیستم شود . اگر این ناخالصی ها وارد تجهیزات سیستم شوند در روند کار آنها خلل ایجاد می کنند و در باعث کاهش عمر و دوام این تجهیزات می شوند . از فیلترها برای جداسازی ذرات معلق موجود در هوا استفاده می شود.
4 - خشک کن یا درایر
در بعضی از سیستم های پنوماتیک ، رطوبت هوا نیز یک ناخالصی و آلودگی به حساب می آید . در این سیستم ها ، وجود رطوبت باعث خوردگی ، آسیب و یا اختلال در روند کار تجهیزات می شود . در این موارد باید از درایر یا خشک کن در سیستم استفاده کرد .درایر، رطوبت هوا را جذب می کند و مانع ورود آن به سیستم می شود .
5 - عملگر ها
عملگرها ، مصرف کننده هوای فشرده می باشند و آن را دریافت کرده و یک کار مثبت برای سیستم انجام می دهند .برای مثال ، تمام سیلندر پیستون های پنوماتیکی ، یک عملگر پنوماتیکی هستند.
6 - مخزن ذخیره سازی
پس از تولید هوای فشرده باید آن را در جایی ذخیره کرد تا در مواقع لزوم از آن استفاده کرد . در اکثر سیستم های هوای فشرده ، کمپرسور ، مخزن دخیره هوا را پر می کند (تا جایی که مخزن ظرفیت دارد) و سایر شیرها و عملگرها ، هوای فشرده مورد نیاز خود را از مخزن دریافت می کنند . البته در بعضی از سیستم ها مانند موتور جت نیاز به مخزن ذخیره سازی نداریم.
7 - شیرهای مخصوص
برای کنترل جریان و یا قطع و وصل کردن جریان هوای فشرده ، از شیرهای مخصوص پنوماتیکی استفاده می شود . این شیرها ، انواع مختلفی دارند مانند شیر اطمینان، شیر کنترل و … که وظایف آنها با یکدیگر متفاوت است . بعضی از شیرها بصورت دستی (توسط انسان باز و بسته می شوند) و بعضی دیگر اتوماتیک هستند یعنی بدون دخالت انسان و در مواقع نیاز ، جریان را قطع و وصل و یا کم و زیاد می کنند . سوپاپ های اطمینان را می توان جزو شیرهای اتوماتیک به حساب آورد. ما در احداث صنعت ، طراحی و تامین و نصب و اجرای کلیه تاسیسات هوای فشرده واحد صنعتی شما را به بهترین شکل ممکن تضمین می نماییم .