مجوزات قانونی

یکی از مجوزهایی که برای فعالیت باید اقدام به اخذ آن نمود ، جواز تأسیس است . مجوز تأسیس مجوزی است که افراد اعم از حقوقی یا حقیقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی – اقتصادی اخذ می‌کنند . در حقیقت شرکت‌ها و افراد در قالب واحدهای حقیقی و حقوقی می‌توانند این جواز را دریافت کنند . جواز تأسیس گواهی است که به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد، دریکی از شهرک‌های صنعتی، مناطق مجاز، ناحیه صنعتی یا منطقه صنعتی که در جواز تأسیس قید گردیده مشغول به تولید محصول شود. توجه کنید که دارنده مجوز تأسیس تنها در موضوعی که در جواز تأسیس ذکرشده است ، می‌تواند به فعالیت بپردازد.

اخذ مجوز تأسیس از تاریخ صدور به مدت یک سال اعتبار دارد. بعد از گذشت یک سال با توجه به میزان پیشرفت قابل تمدید است. در صورت عدم تمدید از سوی متقاضی، جواز خودبه‌خود از اعتبار خارج گشته و باطل می‌شود. مجوز تأسیس امکان انتقال به غیر را نیز دارد؛ اما در بیشتر مواقع بهتر است از ابتدا اقدام به درخواست مجوز تأسیس نمود. برای عمده فعالیت‌های صنعتی، مرجع صادرکننده وزارت صنعت و معدن و تجارت است. توجه نمایید که سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز متناسب با نوع فعالیت می‌توانند اقدام به صدور مجوز تأسیس نمایند.

ازجمله سازمان‌هایی که می‌توانند مجوز تأسیس صادر نمایند عبارتند از:
۱- سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی.
۲- وزارت کشور در حوزه NGO ها و احزاب.
۳- وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی.
۴- وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی.
ضمناً برای اخذ بعضی از کالاها مانند ابزارهای پزشکی (سرنگ، نخ جراحی، لوازم آزمایشگاهی ، کارخانه‌های داروسازی، کارخانه‌های غذایی و … ) باید مجوز از وزارت بهداشت نیز اخذ گردد.
مزایای مجوز تأسیس :
۱- تخصیص زمین صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی.
۲- ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری .
۳- امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی.
۴- امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی و بانکی .
۵- استفاده از مزایای معافیت مالیاتی البته بعد از بهره‌برداری از محصول و جواز تأسیس.
در هنگام اخذ مجوز تأسیس باید نکات زیر را رعایت کرد.
۱- هر شخص و هر شرکتی (هر شخصیت حقیقی یا حقوقی) فقط یک‌بار می‌تواند درسایت بهین یاب ثبت‌نام کند . به‌عبارت‌دیگر هر کد ملی و هر شناسه ملی فقط یک‌بار در سایت ثبت‌نام می‌شود.
۲- برای یک سند ملکی یا یک اجاره‌نامه فقط یک جواز تأسیس می‌توان اخذ نمود.
۳- جواز تأسیس را فقط در مناطق مجاز که مورد تائید سازمان صنعت و معدن و تجارت و سازمان حفاظت از محیط‌زیست می‌باشد می‌توان اخذ نمود مگر در شرایط خاص.
۴- پیش از اخذ جواز تأسیس می‌بایستی طرح توجیهی کامل و جامع تهیه و تدوین گردد. تمامی جوانب طرح در آن لحاظ گردیده باشد و تمامی مباحث فنی، مالی، اقتصادی طرح را در بربگیرد.