برنامه ریزی

یکی از مهمترین اقدامات در مدیریت پروژه احداث یک واحد صنعتی ، برنامه ریزی عملیات اجرایی است . بدون شک اگر احداث یک کارخانه بدون انجام برنامه ریزی مدون و دقیق وارد فاز اجرایی گردد ، با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهد شد . برنامه ریزی عملیات اجرایی اصلی ترین رکن یک پروژه احداث است . برنامه ریزی در احداث کارخانه شامل چند حوزه مهم و کلیدی است که به شرح زیر دسته بندی می شود . : 1 - حوزه زمانبندی : یکی از مهمترین ابعاد برنامه ریزی پروژه ، برنامه ریزی زمانبندی عملیات اجرایی پروژه است . در این برنامه ریزی ، زمان آغاز ، انجام و پایان هر یک از فعالیتهای اجرایی مشخص و ثبت می شود . عدم وجود یک برنامه مدون زمانبندی ، پروژه را در یک مسیر نامشخص زمانی قرار داده و اقدامات اجرایی را مقید به زمان اجرایی خاصی نمی کند . با توجه به اینکه عملیات احداث یک فعالیت زنجیره ای بوده که معمولا فعالیتها به یکدیگر وابستگی داشته و تاخیر در انجام یک فعالیت می تواند فعالیتهای بعدی را تحت تاثیر قرار داده و مختل نماید . بنابراین اهمیت داشتن یک برنامه زمان بندی دقیق از فعالیتها کاملاٌ مشهود است برای تهیه یک برنامه زمان بندی مناسب ابزارهای مختلفی از جمله نرم افزارهای مدیریت پروژه وجود دارد . یکی از شاخصترین آنها نرم افزار MSP شرکت مایکروسافت است . با این نرم افزار می توان کلیه فعالیتهای عملیات اجذایی را برنامه ریزی زمانی و مالی نمود . 2 - حوزه مالی ( بودجه ) : برنامه ریزی دیگری که از موضوعات مهم برای عملیات اجذایی احداث یک کارخانه به شمار می آید ، برنامه ریزی بودجه اجرای کارخانه است . چنانچه برنامه ریزی دقیقی برای انجام هزینه ها و خرید ها و دریافت و پرداختهای پروژه طراحی و تدوین نگردد ، قطعاٌ اجرای پروژه با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد . عدم آگاهی از وضعیت مالی منجر به عدم تامین به موقع و یا اتمام منابع لازم مالی خواهد شد و این موضوع باعث اختلال در روند اجذای پروژه و برخی اوقات منجر به توقف آن خواهد شد . زمانی که در یک پروژه مبالغ مورد نیاز برای فعالیتهای مختلف با در نظر گرفتن زمان مورد نیاز ، برنامه ریزی می گردد ، تامین و پرداخت آنها با دقت و برنامه ریزی از قبل تعیین شده صورت پذیرفته و خللی در اجرای پروژه به وجود نمی آید . برای تهیه یک برنامه مدون بودجه می توان از ابزارهای مختلفی از جمله نرم افزارهای تخصصی بودجه بندی مالی و یا نرم افزارهای شرکت مایکروسافت از جمله اکسل و همچنین از نرم افزار MSP استفاده نمود .این نرم افزارها امکان ثبت و گزارش گیری از کلیه عملیات دریافت و پرداخت بابت فعالیتهای اجرایی را در اختیار قرار می دهند . 3 - حوزه منابع انسانی : بدون تردید منابع انسانی مجری عملیات اجرایی یک پروژه هستند . لذا بدون برنامه ریزی در این حوزه نمی توان عملیات اجرایی را با نظم و دقت پیش برد . فعالیتهای مختلف پروژه هر یک مربوط به بخشی از سازماندهی پروژه است که مستلزم داشتن یک برنامه دقیق در این حوزه است . معمولا در زمان احداث یک کارخنه عوامل اجرایی متعددی مورد نیاز است . حفاظت از پروژه ، عوامل فنی ، عوامل مالی و اداری ، عوامل انبار و تدارکات از جمله عوامل انسانی لازم برای هر پروژه هستند که با یک برنامه ریزی منسجم فعالیتهای ایشان مشخص و بین این عوامل ارتباطات لازم تعریف می گردد . سازماندهی یکی از ارکان اصلی برنامه ریزی در قبل از شروع عملیات اجذایی پروژه می باشد

اخذ مجوز تأسیس از تاریخ صدور به مدت یک سال اعتبار دارد. بعد از گذشت یک سال با توجه به میزان پیشرفت قابل تمدید است. در صورت عدم تمدید از سوی متقاضی، جواز خودبه‌خود از اعتبار خارج گشته و باطل می‌شود. مجوز تأسیس امکان انتقال به غیر را نیز دارد؛ اما در بیشتر مواقع بهتر است از ابتدا اقدام به درخواست مجوز تأسیس نمود. برای عمده فعالیت‌های صنعتی، مرجع صادرکننده وزارت صنعت و معدن و تجارت است. توجه نمایید که سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز متناسب با نوع فعالیت می‌توانند اقدام به صدور مجوز تأسیس نمایند.

ازجمله سازمان‌هایی که می‌توانند مجوز تأسیس صادر نمایند عبارتند از:
۱- سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی.
۲- وزارت کشور در حوزه NGO ها و احزاب.
۳- وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی.
۴- وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی.
ضمناً برای اخذ بعضی از کالاها مانند ابزارهای پزشکی (سرنگ، نخ جراحی، لوازم آزمایشگاهی ، کارخانه‌های داروسازی، کارخانه‌های غذایی و … ) باید مجوز از وزارت بهداشت نیز اخذ گردد.
مزایای مجوز تأسیس :
۱- تخصیص زمین صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی.
۲- ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری .
۳- امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی.
۴- امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی و بانکی .
۵- استفاده از مزایای معافیت مالیاتی البته بعد از بهره‌برداری از محصول و جواز تأسیس.
در هنگام اخذ مجوز تأسیس باید نکات زیر را رعایت کرد.
۱- هر شخص و هر شرکتی (هر شخصیت حقیقی یا حقوقی) فقط یک‌بار می‌تواند درسایت بهین یاب ثبت‌نام کند . به‌عبارت‌دیگر هر کد ملی و هر شناسه ملی فقط یک‌بار در سایت ثبت‌نام می‌شود.
۲- برای یک سند ملکی یا یک اجاره‌نامه فقط یک جواز تأسیس می‌توان اخذ نمود.
۳- جواز تأسیس را فقط در مناطق مجاز که مورد تائید سازمان صنعت و معدن و تجارت و سازمان حفاظت از محیط‌زیست می‌باشد می‌توان اخذ نمود مگر در شرایط خاص.
۴- پیش از اخذ جواز تأسیس می‌بایستی طرح توجیهی کامل و جامع تهیه و تدوین گردد. تمامی جوانب طرح در آن لحاظ گردیده باشد و تمامی مباحث فنی، مالی، اقتصادی طرح را در بربگیرد.